"Zakochane w psychopatach. Jak się uwolnić od niszczącego związku i odzyskać równowagę" - Sandra L. Brown


Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 7 sierpnia 2018
Tytuł oryginału: Women Who Love Psychopaths: Inside the Relationships of inevitable Harm With Psychopaths, Sociopaths & Narcissists
Przekład: Katarzyna Rojek
Liczba stron: 264

Mówi się, że kobiety uwielbiają “samców alfa”. Uwielbiają mężczyzn, którzy wiedzą czego chcą, są władczy, ale w odpowiednich chwilach potrafią być opiekuńczy i oferują ramię do wypłakania się. Kobiety chcą czuć się bezpiecznie, a tacy mężczyźni oferują to poczucie. Sandra L. Brown jednak przestrzega przed takimi ludźmi. Z pozoru wspaniali partnerzy prawdziwe “ja” ukrywają pod maską dobroci, gdyż nie chcą, żeby kobieta zorientowała się, że tak naprawdę związała się z psychopatą…

Sandra L. Brown posiada tytuł magistra i jest wybitną amerykańską psychoterapeutką. Od lat zajmuje się patologią w związkach. Prowadzi badania, pisze książki i poradniki, ale najbardziej znana w środowisku jest z założenia instytutu The Institute for Relational Harm Reduction & Public Pathology Education. Prowadzi wiele warsztatów dla kobiet, które wyszły ze związku z zaburzonym mężczyzną i teraz same potrzebują pomocy. Sandra L. Brown jest orędowniczką pokrzywdzonych kobiet. Dzięki niej środowisko psychoterapeutyczne zainteresowało się byłymi partnerkami psychopatów; po wielu latach wreszcie zaczęto uważać, że im również należy się leczenie. 

Autorka bardzo często odnosi się do stanu kobiet po wyjściu z związku z zaburzoną jednostką mianem “zespołu stresu pourazowego”. Można pomyśleć, że wyolbrzymia. Przecież wiele kobiet wiąże się z alkoholikami, manipulantami, damskimi bokserami, a po zerwaniu potrafią stanąć na nogi. Psychopaci to jednak o wiele bardziej skomplikowani ludzie. Potrafią doskonale się kryć za maską normalności, wprowadzając jednocześnie chaos we wcześniej poukładane życie kobiety sukcesu. 

Sandra L. Brown dogłębnie opisuje działania psychopatycznego mężczyzny. Rozkłada jego charakter i mózg na czynniki pierwsze, które szczegółowo wyjaśnia. Czy wiedzieliście, że zaburzenia psychiki bywają genetyczne? Autorka wchodzi w mózg zaburzonej jednostki i wyłuszcza każdy szczegół, który może być zapowiedzią nieszczęścia. 

Nie bez podstaw książka jest uznawana za swoisty poradnik dla kobiet, które chcą się uchronić od niebezpiecznych mężczyzn. Oprócz dogłębnego studium w książce znajdują się też fragmenty wypowiedzi kobiet, które zgłosiły się na leczenie w The Institute for Relational Harm Reduction & Public Pathology Education. Autorka wybrała te najbardziej wstrząsające. Czytając je czułam wielkie współczucie w stosunku do tych kobiet. Zostały wciągnięte w destrukcyjny wir, z którego uwolniły się dopiero gdy mężczyzna się nimi znudził.

Czytając ten poradnik widać, że autorka jest specem w swojej dziedzinie. Z kartek bije ogrom wiedzy, uzupełniony wkładem dr Liane J. Leedom, która jest współautorką książki. Czemu więc jej nazwisko nie pojawiło się na okładce polskiego wydania - nie wiem. Trudno jest ocenić książkę pod względem stylistycznym, ponieważ ewidentnie jest to dzieło popularnonaukowe, a takowe rządzą się swoimi prawami. Mogę tylko powiedzieć, że już po kilku zdaniach widać, która z pań napisała dany rozdział. Dr Leedom ma bardziej lekki styl i nie bombarduje czytelnika naukowymi określeniami, co robi Brown. Rozdziały dr Leedom czyta się płynniej również dlatego, że jest w nich więcej sytuacji z życia wziętych, a mniej przysłowiowego “gdybania”.

“Zakochane w psychopatach” uświadomiły mi wiele rzeczy. Nauczyły mnie, że należy wystrzegać się najmniejszych przejawów niecodziennego zachowania. Przestrzegły mnie też, aby pomagać znajomym kobietom i dziewczynom kiedy uświadomimy sobie, że wpadły w sidła mężczyzny, który ma nieczyste intencje. Książka niestety rzuciła też ogromny cień na współczesną literaturę kobiecą… Jeśli ją czytacie to na pewno od razu przyszło wam do głowy, o co chodzi. Mam tu na myśli wszędobylskich “samców alfa”, u których w większości można znaleźć wiele przejawów odchyleń od normy.

Za egzemplarz podziękowania należą się portalowi Sztukater.

13 komentarzy:

 1. Jako psycholog i kobieta ,chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele elementów książki na pewno będzie dla Ciebie bardziej zrozumiałych jako psycholog :). Jakbyś kiedyś przeczytała tę książkę to chętnie przeczytałabym Twoją recenzję, bo na pewno spojrzałabyś na ten swoisty poradnik z innej perspektywy niż zwykły czytelnik nie mający nic wspólnego z psychologią.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa i ważna książka. Będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca recenzja, która nakłoniła mnie do przeczytania tej książki.
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :). Temat jest na tyle specyficzny i mało opisywany w literaturze, że chyba każdego może zainteresować.

   Usuń
 4. Okładka trochę mroczna, a temat niezwykle ciekawy. Będąc kobietą, muszę ją koniecznie przeczytać! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka rzeczywiście mroczna, na początku trochę mnie przerażała, ale idealnie pasuje do tematyki.

   Usuń
 5. Brzmi na prawdę intrygująco - zapisuję sobie tytuł =)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przerażająca okładka! Raczej nie chciałabym jej mieć na półce, ale lubię takie książki, więc poszukam jej w bibliotece :)

  Pozdrawiam,
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z okładką się zgodzę - na początku właśnie przez nią drugi raz się zastanowiłam zanim zamówiłam tę książkę :D.

   Usuń
 7. Całkiem ciekawa fabuła i ogólnie recenzja, książka jest bardzo fajna, muszę po nią sięgnąć.
  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/09/niedzwiedz-i-sowik-marzyciel.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę musiała koniecznie przeczytać! Nie wiem tylko kiedy XD

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Biblioteka Moniki , Blogger