"Moc srebra" - Naomi Novik


Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Spinning Silver
Przekład: Zbigniew A. Królicki
Data wydania: 29 stycznia 2019
Liczba stron: 512

Lubisz zimę? Czy uwielbiasz chłodny powiew na twarzy wychodząc rano do szkoły lub do pracy? Zimą wszystko zamiera. Zimowe miesiące są niezwykle spokojne, panuje wszechobecna atmosfera zadumy, w międzyczasie wypadają też Święta Bożego Narodzenia, dla wielu ulubiony czas w roku. Zimą śnieg wesoło skrzypi pod butami, a okryte nimi pagórki zapraszają do zabawy. 

A co gdyby zima była wieczna? Nieważne, czy jest grudzień, czy lipiec - przez okrągły rok panowałby ziąb. Ludzie chorowaliby, trudno byłoby wyprodukować żywność; świat trwałby w wiecznej stagnacji. Ulubiony czas w roku stałby się utrapieniem, każdy tęsknie wyglądałby słońca.

“Moc srebra” to baśniowa opowieść o silnych kobietach. To również opowieść o sile rodzinnej miłości oraz o tym jak wspólne działanie może zdziałać cuda. W książce jest wiele wątków, płynnie się między sobą przeplatają. Z początku może się wydawać, że autorka porywa się z motyką na słońce i wreszcie zagubi się wśród gąszczu wydarzeń. Nic takiego się nie dzieje - Naomi Novik jest stworzona do snucia skomplikowanych historii. Mały szczegół, ledwo wspomniany, gdzieś na początku książki, nagle zaczyna mieć ogromne znaczenie. W książce jest kilka takich drobiazgów, które nadają głębi. 

Novik czaruje słowem. Tworzy fantastyczny świat wzorowany na Rosji. W powieści spotkacie nie tylko cara i carycę, ale też słowiańskiego boga, zimowe istoty, czy zwykłych chłopów. To prawdziwa mieszanka, która tworzy niepowtarzalny klimat starych baśni jakie znamy z dzieciństwa. Pozwala nam na nowo odkryć dlaczego wymyślone światy są fascynujące. Świat znany Mirjem, Wandzie i Irinie jest brutalny, lecz piękny. Przemoc przeplata się ze szczęśliwymi momentami, co tworzy z “Mocy srebra” opowieść, która nie jest oderwana od rzeczywistości. Poprzez główne bohaterki i ich bliskich spadają na nas brutalne ciosy. Razem z nimi rozpaczamy nad wyrządzoną nam krzywdą, ale też wspólnie się otrzepujemy i przemy naprzód.

Odwrócenie ról może niektórych zaskoczyć - mężczyźni muszą być ratowani z opresji? Nie jest to częsty motyw w literaturze, dlatego tym bardziej szanuję autorkę za niesztampowe podejście. Przygody kobiet są równie emocjonujące i wymagające siły oraz odwagi, jak te przeżywane w większości przez płeć przeciwną. 

Książka Novik została zakwalifikowana do gatunku powieści dla młodzieży, aczkolwiek jest na tyle dojrzała, że i dorosła osoba znajdzie przyjemność w czytaniu zimowej historii. Mimo tego zdecydowanie nadaje się dla młodszej publiczności. Porusza wiele trudnych tematów. Przewija się motyw wcześniej wspomnianej przemocy, ale też problem rasizmu, czy nawet antysemityzmu. Warto polecać takie książki młodym dorosłym, którzy dopiero zaczynają rozumieć niektóre mechanizmy społeczne.

Za egzemplarz dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis oraz Mechnicznej Kulturacji.

4 komentarze:

 1. Chodź do grupy młodzieży już dawno nie należę, książka naprawdę mnie zainteresowała. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby jest młodzieżowa, ale tak na dobrą sprawę jest napisana w tak "dorosłym" stylu, że ja, właśnie osoba dorosła, mocno się zdziwiłam kiedy się dowiedziałam do jakiej grupy jest oryginalnie skierowana. Mimo to to świetna książka, którą można polecić każdemu ;).

   Usuń
 2. Nie cierpię zimy :). A książki z szeroko pojętej literatury fantastycznej, a także te dla młodzieży, to raczej nie moje klimaty czytelnicze. Nie skuszę się więc na przeczytanie "Mocy srebra", mimo Twojej zachęcającej recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki tej Autorki, więc może się w końcu skuszę :).

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Biblioteka Moniki , Blogger