"Pusta ziemia" - Bohdan Szymczak


Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 338

Pusta Ziemia to pierwsza powieść Bohdana Szymczaka, który dotąd odnosił sukcesy w zakresie informatyki. Przez wiele lat kierował zespołami tworzącymi systemy informatyczne dla banków, po czym przeniósł się w kierunku zupełnie innej dziedziny – sztucznej inteligencji. Ta debiutancka powieść powstała z połączenia jego pasji i ekspertyzy.

Ziemia wysyła w kosmos misję badawczą mającą na celu zbadanie innego systemu gwiezdnego. Głównym założeniem jest pobranie próbek i sprawdzenie, czy istnieje inna planeta, podobna do naszej rodzimej, warta terraformacji. Początkowo łatwe zadanie komplikuje się, statek kosmiczny zawodzi, a jego załoga zostaje uwięziona w metalowej puszcze na dodatkowych kilkanaście lat. Mieli wrócić po pięćdziesięciu ziemskich latach, tymczasem mija ich aż ponad siedemset pięćdziesiąt.

Pusta Ziemia to nie tylko dobrze skonstruowana powieść science-fiction, ale też powieść dogłębnie analizująca psychikę ekspertów biorących udział w misji. Jest ich kilkudziesięciu. Są zmuszeni do widzenia tych samych osób, jedzenia przetworzonej żywności będącej w cyrkulacji od dziesięcioleci, a do tego doskwiera im monotonia życia codziennego. Autor wyraziście nakreślił każdą z postaci, skupiając się jednak na ich przemyśleniach. Powieść jest napisana z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu czytelnik ma dokładny ogląd sytuacji dziejącej się na statku lub na innych planetach. Wspomnienia minionych wydarzeń w dużej mierze są przedstawione za pomocą dialogów. Rozmowy są poprowadzone bardzo naturalnie. Bohaterowie zręcznie przeskakują z tematu na temat, zupełnie jak dzieje się to normalnie.

Autor, tworząc tę powieść, chciał odpowiedzieć na pytanie, które wszyscy sobie zadajemy – jakie będą skutki szybkiego postępu technicznego? Piękną, lecz jednocześnie przerażającą, wizją przyszłości próbuje zwrócić naszą uwagę na regres w relacjach międzyludzkich. Uczula też na wybujałą ambicję zawodową. Kilkoma trafnymi zdaniami podsumowuje współczesne społeczeństwo, będące skupionym na życiu zawodowym. Istnieje też życie prywatne, które w natłoku obowiązków z roku na rok jest spychane na drugi plan. Szymczak nie moralizuje. Ubiera swoje przemyślenia i obserwacje w rozwiązania fabularne, które trafiają w sedno.

Szymczak, mimo wykształcenia ścisłego, niezwykle sprawnie włada piórem. Ciężko uwierzyć, że jest to jego pierwsza książka. Plasuje się ona wysoko na liście najlepszych debiutów ostatnich miesięcy. Czytając, widać, że autor poświęcił historii wiele uwagi. Dopracował ją w każdym szczególe, a czytelnik otrzymał wspaniały produkt końcowy. Jeśli autor dalej pójdzie tym samym tropem, ma szansę na stanie się jednym z ważniejszych współczesnych polskich pisarzy science-fiction.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwo oraz Mechanicznej Kulturacji.

4 komentarze:

 1. Jestem pewna, że ta książka zainteresuje mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im więcej osób pozna twórczość Szymczaka, tym lepiej :).

   Usuń
 2. Jakoś nie przekonuje mnie ta książka, ale może kiedyś się skuszę :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale trochę mnie zainteresowała. Trochę się jednak obawiam o wykonanie - tak dużo książek o tej tematyce czytałam, że chyba trudno będzie mnie zaskoczyć.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Biblioteka Moniki , Blogger