"Prawda przychodzi nieproszona" - Magdalena Majcher

Wydawnictwo: Pascal
Cykl: Osiedle Pogodne (#1)
Data wydania: 15 stycznia 2020
Liczba stron: 400

Na Osiedlu Pogodnym mieszkają Magdalena wraz z mężem Michałem. Mieszkają w pięknym domu, oboje mają dobrze płatne prace. Przyglądając się im z boku można by powiedzieć, że ich małżeństwo jest idealne – w końcu nawet się nie kłócą. Tymczasem za zamkniętymi drzwiami luksusowego budynku kryje się wiele tajemnic. Magdalena nie jest szczera z mężem. Ukrywa całe swoje dzieciństwo. Wychowała się bez rodziców, cały czas będąc pod opieką dziadków od strony matki. Z pozoru przyjemne lata młodzieńcze skrywają ogromną tajemnicę, do której Magda musi dojść sama, mimo że od lat próbuje od niej uciec.

Majcher słowem pisanym zaprasza do zapoznania się z meandrami ludzkiego umysłu. Przedmiotem jej badań jest umysł głównej bohaterki. Życie ludzi sukcesu nie zawsze jest usłane różami. Magdalena jest najlepszą tłumaczką języka hiszpańskiego w znanej korporacji, jest doceniana przez szefa, lecz mimo to towarzyszą jej zaburzenia lękowe. Dotąd ataki występowały sporadycznie, jednak naciski ze strony męża je nasilają. Gdy zostaje przez nie skompromitowana na oczach współpracowników postanawia wreszcie sobie pomóc. 

Droga, jaką przebywamy z główną bohaterką, jest długa. Towarzyszymy jej od momentu, w którym niektóre jej zachowania mogą wydawać się irracjonalnie. Z każdym kolejnym odkrytym puzzlem jej dzieciństwa te zachowania zaczynają układać się w logiczną całość. Autorka powieści w doskonały sposób ukazała, w jaki sposób działa ludzki umysł. Osoby, cierpiące na zaburzenia psychiczne, łatwo nazwać wariatami. Wiąże się to z brakiem zrozumienia ze strony osób zdrowych. Majcher postarała się obudzić w ludziach empatię poprzez przedstawienie ciężkiej przeprawy, jaką musi przejść osoba chora. Droga ta jest wyboista – trzeba skonfrontować się z głęboko zakopanymi lękami, które otwierają furtkę do makabrycznych tajemnic. Fascynujące jest to jak dziecięcy umysł potrafi ochronić przed nimi. Bolesne wydarzenia są wypierane, a człowiek przez wiele lat żyje w błogiej nieświadomości.

Prawda przychodzi nieproszona to dokładnie przygotowana powieść psychologiczna, po którą warto sięgnąć nawet jeśli nie jest się fanem tego gatunku. Autorka stworzyła niezwykle prawdziwy obraz zmagania się z zaburzeniami lękowymi. Wiedzę medyczną czerpała od specjalistów w tej dziedzinie. Rozmowy z nimi w połączeniu ze stylem pisarskim Majcher stworzyły niepokojący obraz tego, co się dzieje w schorowanym umyśle. Przy każdym ataku Magdaleny mnie również towarzyszyły niepokój i strach o własne życie. 

Należy promować podobne dzieła, aby w społeczeństwie podnosiła się świadomość problemu. Książki, takie jak ta Magdaleny Majcher, mogą pomóc w zwiększeniu zrozumienia, że chodzenie do psychiatry czy psychoterapeuty ma to samo zadanie, jak pójście do chirurga lub innego lekarza specjalisty. Umysł to  integralna części ludzkiego organizmu, która również potrzebuje terapii i nie powinno to wywoływać szoku i zgorszenia. 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu.

5 komentarzy:

 1. Mam ją w planach :) wcześniej czytałam inną jej książkę i również byłam zadowolona :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy inne jej książki też są mocno psychologiczne? :D.

   Usuń
 2. Bardzo lubię książki tej autorki. Tę również na pewno przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją już w swoich czytelniczych planach.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam prawie wszystkie powieści Majcher. Ta czeka już na mojej półce i na pewno zabiorę się za nią w lutym.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Biblioteka Moniki , Blogger