"Tarot przy kuchennym stole. Pogaduszki o przyszłości zapisanej w kartach" - Melissa Cynova


Wydawnictwo: Kobiece
Tytuł oryginału: Kitchen Table Tarot
Przekład: Teresa Tyszowiecka
Data wydania: 29 maja 2019
Liczba stron: 271

To, co nieznane, zbudza lęk. Tarot należy do tych mistycznych praktyk, które przyprawiają o ciarki. Śmierć, Wieża, Kochankowie to karty, których może i się nie zna, ale na pewno niejednokrotnie widziało się je w serialach lub filmach. Twórcy uwielbiają wplatać karty pochodzące z różnych talii w celu wzbudzenia strachu lub niepokoju. 

Nie ma czego się bać. Tarot nie jest straszny. Tarot nie zajmuje się przepowiadaniem jedynie śmierci lub nieszczęścia. Czytanie kart pomaga w obraniu właściwej ścieżki. Nie wiesz, czy warto ryzykować i wejść w związek z tą osobą lub porzucić obecną pracę? Postaw karty, uwierz w ich głos, a pomogą ci obrać właściwą drogę. Melissa Cynova w swojej książce Tarot przy kuchennym stole zachęca do zaparzenia kubka aromatycznej herbaty, przybrania wygodnej pozycji w ulubionym fotelu i zagłębienia się w fascynujący świat kart.

Cynova od kilkudziesięciu lat zajmuje się wróżeniem. Nazywa siebie „czytającą”, gdyż jedynie odczytuje co karty mają do przekazania. W wieku czternastu lat dostała pierwszą talię i od tamtej pory zgłębia wiedzę na ten temat. Swoją książką chciała przybliżyć magię tarota laikom, nie uderzając w patos czy banały. Poradnik składa się z kilku rozdziałów poświęconych zasadom BHP tarota, wyborowi pierwszej talii, poradom dla aspirujących tarocistów. Nie obyło się również bez najważniejszej części, kwintesencji tej pozycji – opisu każdej karty z Wielkich i Małych Arkanów.


Opisy kart kobiety czyta się zupełnie inaczej niż te, które są ogólnodostępne w sieci. Cynova opowiada historię i zwraca uwagę na połączenia między kartami. Snuje powieść nieskupiającą się jedynie na suchych faktach. W wielu fragmentach dzieli się osobistymi przemyśleniami i anegdotami z jej życia, które doskonale wpisują się w znaczenie kart. Autorka nie jest oszczędna w słowach. Jeśli chce przekląć, zrobi to. Jeśli chce zbesztać klienta, zrobi to. Pisze potocznym językiem, dzięki czemu rzeczywiście ma się wrażenie jakby spędzało się z nią czas przy stole w kuchni z filiżanką herbaty w dłoniach. Stwarza atmosferę poufałości, co ułatwia zrozumienie kart. Ciekawym dodatkiem jest lista książek polecanych przez autorkę oraz lista alternatywnych talii, które może i nie są dobre na początek nauki, ale cieszą oko nietuzinkowymi ilustracjami. Przejrzałam je wszystkie i rzeczywiście są piękne, mimo że byłyby trudne w zrozumieniu.

Tarot przy kuchennym stole to pierwsza moja książka związana z tym tematem. Do tej pory posiłkowałam się internetem, jednak wiem już, że poradnik Cynovej na stale zagości na moim stole w trakcie stawiania tarota. To świetna pomoc dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z rozwijaniem intuicji i pracą z talią. 

3 komentarze:

Copyright © Biblioteka Moniki , Blogger